Za medijsko praćenje aktivnosti Općine Stari Grad u ovoj godini, načelnik ove sarajevske općine Ibrahim Hadžibajrić potrošit će desetine hiljada maraka. Samo u ovoj godini su, do sada, potpisani ugovori s devet medija vrijedni preko 40.000 maraka. Riječ je o direktnim sporazumima, odnosno Hadžibajrić i saradnici su sami birali s kojim medijima će potpisati ugovore.
Ibrahim Hadžibajrić načelnik je sarajevske općine Stari Grad od 2008. godine. Nerijetko se Hadžibajrić znao pohvaliti kako su Općina i on dobitnici brojnih nagrada. Između ostalog, navodi se i to da je Općina Stari Grad, pod njegovim vodstvom, tri puta proglašena najtransparentnijom i najotvorenijom općinom u BiH.
Istina, nerijetko bh. mediji objavljuju tekstove u vezi s Hadžibajrićem i njegovim potezima kao načelnika, pa je posljedično i javnost upoznata s tim. U suštini, riječ je o svojevrsnim PR tekstovima. Naprimjer, prije nekoliko dana nekoliko bh. medija objavilo je vijest kako je „Hadžibajrić posjetio najstarije stanovnice Starog Grada uoči ramazana“.
Između ostalog, u tekstu se navodi kako „Općina Stari Grad nastavlja sa tradicijom posebnog odnosa prema svojim građanima uoči i za vrijeme najznačajnijih praznika“, te da je Hadžibajrić „uručio prigodne poklone i uputio iskrene čestitke za predstojeći ramazan“. Mediji su izostavili bilo kakav kritički osvrt.
Postavlja se vrlo jednostavno pitanje – zašto bi mediji imali interes objaviti jednu takvu ili sličnu vijest? Na jednostavno pitanje dolazi i jednostavan odgovor – razlog je potpisan ugovor, odnosno novac. Preciznije, Hadžibajrić novcem građana plaća medijsko praćenje aktivnosti Općine Stari Grad, a najčešće su to njegove aktivnosti kao načelnika. I to medijima koje njegovi saradnici i on izaberu. Evo i kako.
Općina Stari Grad potpisuje direktne sporazume s nekoliko medija. S obzirom na to da je riječ o direktnim sporazumima (ugovori do 6.000 maraka bez PDV-a), ne postoji javni poziv za dostavljanje ponuda. Hadžibajrić i saradnici, pojednostavljeno, potpisuju ugovore s medijima koje oni sami odaberu.
Iako ovo praktikuju već nekoliko godina, osvrnut ćemo se samo na ugovore potpisane u ovoj godini. Ukupno je potpisano devet ugovora u ukupnoj vrijednosti od 40.936,21 KM. Ono što je primjetno jeste da neće svi mediji dobiti isti iznos, te da nije sa svim medijima potpisan ugovor za cijelu godinu.
Jednogodišnji ugovor s Udruženjem za razvoj i promociju digitalnih medija Raport Media Group (raport.ba) potpisan je 11. januara. Vrijednost ugovora je 5.600 KM.
Jedanaest dana kasnije potpisana su četiri ugovora i to sa sljedećim medijima: portal politicki.ba – 5.000 KM, Kalman – 4.500 KM, Federalna novinska agencija FENA – 2.400 KM, Nezavisna novinska agencija ONASA – 2.808 KM.
Dana 29. januara ugovor vrijedan 6.000 maraka zaključen je s firmom „Intersoft“ d.o.o. Inače, ova firma vlasnik je portala klix.ba.
Radio-televizija 8 i Radio Stari Grad su s Općinom Stari Grad zaključili ugovore 3. februara, a ugovori su vrijedni 4.500, odnosno 5.000 maraka.
Općina Stari Grad i „FACE“ su ugovor vrijedan 5.128,21 KM zaključili 4. februara. Predmet ovog ugovora je praćenje aktivnosti Općine Stari Grad u prva četiri mjeseca 2021. godine, a ne tokom cijele godine kao što je to bio slučaj u prethodno zaključenim ugovorima.
Ukupno je to preko 40.000 maraka. Kako smo napisali, riječ je o direktnim sporazumima, a vrijednost nekih ugovora je blizu ili tačno 6.000 maraka, dakle na samoj zakonskoj granici. Osim toga, nejasno je prema kojim kriterijima se biraju mediji s kojima će biti potpisani ugovori, te zbog toga što nema javno dostupne tenderske dokumentacije, nije poznato šta je tačno predmet ugovora, odnosno koje su precizno obaveze potpisnika ugovora.
(pratimotendere.ba)