V.D. direktora „Puteva“ Davor Kostrešević prethodnih mjeseci imao je paklen plan. Zatražio je od ponuđača koji bi projektovali i gradili novu trasu magistrale isključivo licence koje izdaju institucije RS. Centar za razvoj medija i analize, odnosno portal PratimoTendere, obavijestio je AJN BiH o grubom kršenju zakona. Uslovi su izmjenjeni, ali je i cifra na ugovor uveća za 5,7 miliona KM.
„Putevi Republike Srpske“, tačnije vršilac dužnosti direktora Davor Kostrešević okončao je tendersku proceduru za gradnju i projektovanje nove trase magistralnog puta Gacko-Foča, poddionica Tjentište-Brod na Drini, tako što je cifru na ugovoru „podebljao“ za čak 5,7 miliona KM. Posao je dobio konzorcijum kojeg čine banjalučki Centar za projektovanje i konsalting, zvornički „Georesursi“, „IPSA institut“, „Struktura“ iz Jajaca i dvije firme tajkuna Mladena Milanovića Kaje – „MG Mind“ i „Mrkonjićputevi“ .
U početku je ovaj krajnje diskriminatorski postupak bio je procijenjen na 26,5 miliona KM. Nakon izmijenjene tenderske dokumentacije, za prekaljene putare sve je ostalo isto, prepoznali su se, ali je ukupni iznos povećan na 31,3 miliona KM bez uračunatog PDV-a.
Rok za završetak radova je 40 mjeseci, a kako je Zakon o izmjenama i dopunama Zakona i javnim nabavkama Bosne i Hercegovine na snagu stupio 10. decembra i primjenjuje se, kako je naglašeno, odmah, ovo će poznatim privatnicima omogućiti i dodatnu zaradu. Uslove ovog milionskog ugovora sa „Putevima“ moći će da mijenjaju u visini do 30 odsto od bazične vrijednosti.
Dogovori u vezi sa novim neimarskim radovima, precizno vrijednih 31.282.051 KM, okončani su potpisima 29. novembra, nakon što su pristigle dvije prihvatljice ponude.
Kostrešević je prethodnih mjeseci imao paklen plan. Zatražio je od ponuđača koji bi projektovali i gradili novu trasu magistrale Gacko – Foča i most preko Drine isključivo licence koje izdaju institucije RS. Svima drugima praktično je zabranio pristup kapitalnoj nabavci. Centar za razvoj medija i analize, odnosno portal PratimoTendere, obavijestio je Agenciju za javne nabavke BiH o grubom kršenju zakona. Kostrešević je izmijenio uslove i uvrstio kao valjane licence svih drugih institucija u BiH.
„Putevi“ su milionski tender raspisali 16. maja uz napomenu da ponuđači za obavljanje posla imaju 40 mjeseci. U dopisu portala PratimoTendere od 6. juna stoji:
„Predmet ugovora je izvođenje radova i projektovanje za izgradnju nove trase magistralnog puta M-20, Gacko – Foča, poddionica Tjentište – Brod na Drini, i mosta preko rijeke Drine po sistemu 'ključ u ruke'. Kod ove nabavke problematični su kvalifikacioni uslovi i to oni za tehničku i profesionalnu sposobnost. Navedeno je da se za pravna lica zahtijevaju četiri vrste licenci, od kojih dvije izdaje Ministarstvo za prostorno uređenje RS, jednu Republička uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove RS, a jednu Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva RS. Za prvu od zahtjevanih licenci je navedeno da se alternativno može dostaviti izjava ponuđača da će u slučaju dodjele ugovora istu pribaviti prije potpisivanja ugovora, a za ostale tri takva alternativa nije data ponuđačima. Smatramo da javna nabavka u aspektima kvalifikacionih uslova nije usklađena sa Zakonom o javnim nabavkama BiH i da su ozbiljno narušeni principi otvorene i pravedne konkurencije, jer se zahtijevaju entitetske licence kao eliminatorni kvalifikacioni uslov, a ne dodatni uslov zaključenja ugovora, što je praksa javnih nabavki u BiH.“
Takođe, naveden je i stav Agencije prema kojem se licenca može tražiti samo kao uslov kod zaključivanja ugovora.
„...Posebno što član 46. navodi da se sve licence priznaju, bez obzira kojem na kojem nivou su izdate. Također, zahtijevanje bilo kakvih licenci koje izdaju organi u BiH suprotna je principu jednakog tretmana potencijalnih ponuđača. Stoga, zahtijevanje licence u skladu sa materijalnim propisom u BiH može biti samo uslov za zaključivanje ugovora. I obavezno se unosi u uslove za dodjelu ugovora ili u ostale informacije u skladu sa članom 3. stav (2) tačka e) Uputstva za pripremu modela tenderske dokumentacije i ponuda. Naime, ako se ovaj zahtjev postavi u tenderskoj dokumentaciji kao uslov za zaključivanje ugovora, onda svi potencijalni ponuđači znaju da moraju imati licencu ako dobiju ugovor, te će u svoju ponudu vjerovatno ukalkulisati i taj trošak“, navedeno je u obrazloženju PratimoTendere i zaključeno:
„Naglašavamo da ovakvo moguće kršenje odredbi ZJN, koji se tiču kvalifikacionih uslova, ima veliki i direktni finansijski značaj i posredni značaj za sistem javnih nabavki u BiH i konkurenciju na tržištu javnih nabavki u BiH, a s obzirom da se radi o kapitalnom infrastrukturnom projektu, podnosimo ovaj zahtjev za monitoringom konkretnog postupka javne nabavke zbog mogućeg kršenja principa otvorene i pravične konkurencije iz člana 3. ZJN.“
Ni Agenciji nije bilo potrebno mnogo vremena, dan kasnije pokrenut je postupak i traženo je objašnjenje od Kostreševića.
„Vaše ugovorno tijelo dužno je Agenciji za javne nabave BiH dostaviti izjašnjenje o gornjim navodima u roku od sedam dana“, potpisala je direktorica mostarske filijale Agencije Sanja Ćubela.
„Putevi“ su 13. juna odgovorili:
„Obavještavamo vas da je ugovorni organ ispravio tendersku dokumentaciju u predmetnom postupku javne nabavke.“
A promjene su glasile:
„U tački 15.2 b) 1) alineja 2 tenderske dokumentacije, poslije riječi 'postrojenja“, dodaje se tekst 'ili izjava ponuđača da će u slučaju dodjele ugovora dostaviti navedene licence prije potpisivanja ugovora. U tački 15.2 b) 1) alineja 4 tenderske dokumentacije, poslije riječi 'istraživanja' dodaje se tekst 'ili izjava ponuđača da će u slučaju dodjele ugovora dostaviti navedenu licencu prije potpisivanja ugovora. U član 3. nacrta ugovora, aneks 10 tenderske dokumentacije, poslije riječi 'srpske', dodaje se tekst 'te ostale nadležne institucije kako je navedeno u tenderskoj dokumentaciji.“
Međutim, Kostrešević je, očito, odavno imao strategiju kako da okonča još jednu sumnjivu putarsku tendersku priču.
(pratimotendere.ba)