Koluzija je jedan do najvećih izazova za funkcionisanje sistema javnih nabavki u Bosni i Hercegovini
Koluzija, po svojoj definiciji, je nekonkurentan, tajan i često nezakonit sporazum između konkurenata na tržištu koji pokušava poremetiti zakonitu i pravednu tržišnu konkurenciju. Tajni čin uključuje ljude ili firme koje bi se obično takmičile jedna protiv druge, ali se dogovore da rade zajedno kako bi stekle nepoštenu tržišnu prednost.
Sa aspekta javnih nabavki, koluzija uključuje međusobne dogovore ponuđača koji učestvuju u nedopuštenom kreiranju okolnosti kojima se uništava tržišna konkurencija. Na ovaj način ugovorni organi kroz postupke javnih nabavki dobijaju manje roba, usluga ili radova i/ili moraju potrošiti više sredstava. Najpreciznije, koluzijom u javnim nabavkama se krši jedan od osnovnih principa u javnim nabavkama – pravična i aktivna konkurencija.
Metodologija za otkrivanje indicija na koluziju
Portal Pratimotendere.ba je kroz monitoring javnih nabavki identifikovao problem koluzije kao jedan od ključnih faktora koji prijete urušavanju sistema javnih nabavki u Bosni i Hercegovini. Na osnovu višegodišnjeg iskustva tim portala Pratimotendere.ba izradio je metodologiju namijenjenu za otkrivanje indicija na koliziju u oblasti javnih nabavki. Ova metodologija predstavlja prvenstveno put za ukazivanje na rizike i bazira se na ulozi nevladinog sektora kao korektivnog faktora u društvu. U nastavku donosimo pregled i objašnjenja osnovnih koluzivnih ponašanja koja su do sada identifikovana u praksi:
Lista koluzivnih ponašanja nije konačna jer se protokom vremena kontinuirano identifikuju nova.
(pratimotendere.ba)